
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 24.2824 mm |
| Termination | Quick Connect |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 24.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 1 |
| ELV | Compliant |
| Body Material | Nylon |
| Tab Width | 6.35 mm |
| Connector Type | Plug |
| Insulation | Insulated |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Natural |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
Stock: 99
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06144
Ext.Price$0.06144
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06144 | $0.06144 |
| 10 | $0.03072 | $0.30720 |
| 50 | $0.02756 | $1.37800 |
| 100 | $0.02472 | $2.47200 |
| 500 | $0.02217 | $11.08500 |
| 1000 | $0.01989 | $19.89000 |
| 3000 | $0.01841 | $55.23000 |
| 5000 | $0.01704 | $85.20000 |
| 10000 | $0.01578 | $157.80000 |
